,

DALYAN HİZMET NOKTASI

İletişim Bilgileri

Dalaman Joy Rent a Car

Merkez Mahallesi Seyfettin İnce Caddesi Çağlar Sokak No : 7/2

info@dalyanjoyrentacar.com

+90 (551) 412 60 60 (Gsm)

48700, Türkiye / Muğla / Dalaman / Merkez

yukarı

Dalyan, Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı bir yerleşim yeridir. Bir doğa harikası olan dünyaca ünlü Köyceğiz Gölü dalyanı bu bölgede yer almaktadır. Köyceğiz Gölü ile Akdeniz'i birleştiren ana kanal üzerinde bulunan Dalyan, tam bir doğa harikasıdır. Pek çok ünlü turizm merkezine yakın olmasına rağmen günümüze bozulmadan gelmiştir.

Dalyan tamamen Akdeniz iklimi etkisinde bulunması nedeniyle bu iklimin tipik florasına sahiptir. Bölgede zengin bir bitki örtüsü bulunmaktadır.

Dalyan Kumsalı, Türkiye'deki Caretta caretta yuvalamalarındaki yuva yoğunluğu (km/yuva) bakımından Türkiye'nin birinci kumsalı durumundadır. Bölgedeki yıllık yuva sayısı ise 250 civarlarındadır.

Carreta Carretalar, İztuzu Plajı, Çamur Banyosu...

Carreta carretaların güvenip, yavrularını emanet ettikleri ender plajlardan birisi İztuzu Plajı'dır. Dünyada doğallığını koruyan ikinci plaj olma ödülüne de sahip İztuzu, tam bir doğa harikasıdır. Bir tarafı tatlı su diğer tarafı Akdeniz olan bu kumsalın bir benzerinin olmadığı söylenir. Denize dikey uzanan dağların dibinden başlayıp, dalyan deltasının ağzını kapatan plajın kumları altın sarısı ve inceciktir.

Dalyan, yoğunluk farkı, periyodik akış yönü ve doğa yapısıyla en leziz deniz ürünlerinin çoğalmasına olanak verir. Her yıl değişen kıyı çizgisiyle ilgi çeken koruma alanı altındaki kumsal, gündüz Marmaris, Fethiye, Göcek ve çevresinden gelen turistleri ağırlar; gece ise, 15 Mayıs-15 Ekim arasında bırakılan yumurtalardan 55 günde denize kavuşan bebek kaplumbağaları konuk eder. Turistlerin en önemli uğrak noktalarından biri de çamur banyolarıdır. 'Gelgirme', 'Ali Rıza Çavuş Girmesi', 'Delibey Girmesi' ve 'Sultaniye Kaplıcası' özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğramaktadır. Coğrafi ismi Ali Rıza Çavuş Girmesi, 38-39 derece sıcaklıkta, saniyede 12 litrelik sirkülasyonu olan bir sülfür kaplıcası, yani kükürtlü kaplıcadır. Romatizma, siyatik, kireçlenme gibi rahasızlıklara iyi geldiği söylenenen kaplıcaya, 40-45 dakika olmak üzere günde üç kür olarak girilir ve bu bir hafta sürer. Dalyan'a gelip de deltada tekne turu yapmadan dönmek olmaz. Dev bir labirentin içindeymişsiniz hissini veren sazlıklar arasında yapacağınız bir tekne turu ile doğa harikası Dalyan deltasının nefes kesici panoramasına tanık olabilirsiniz.

Nasıl Gidilir?

Dalyan'a ulaşmanın en kısa yolu, 27 kilometre uzaklıktaki Dalaman Havaalanı'na uçakla inmek ve Dalyan'a çalışan minibüs ve taksilerle yolu tamamlamaktır. Otobüs yolculuğunu tercih ederseniz çeşitli otobüs firmalarının düzenli seferleriyle ulaşabilirsiniz. Özel araçla yola İstanbul'dan çıkıyorsanız İzmir-Muğla karayolunu takip ederek 670 rakımlı Sakar geçidinden Gökova'ya inip, Ortaca'ya doğru yol almanız gerekiyor. Ortaca'dan 10 dakika süren ve 12 kilometrelik yolculuktan sonra Dalyan'a varıyorsunuz.

 

 

 


Konforlu ve güvenli seyehatiniz için Joy Rent a Car'ı tercih edin, size kaliteli hizmet vermek için tüm gayretimizle 7/24 çalışmaktayız.

Firma Rehberi Firma Rehberi

Firma Rehberi

Sosyal Platformda Joycar


Takip Ediniz Facebook